cluich le faclan - cothrom ùr | neues Wortspiel

Hier kann und soll man sein Gelerntes ausprobieren!!!
mona nicleoid
Beiträge: 2420
Registriert: Di Jun 10, 2003 2:33 pm
Wohnort: gleann a' cheò ;-)
Kontaktdaten:

Beitragvon mona nicleoid » Mo Jan 23, 2006 10:21 am

Chluich sinn seo roimhe, ach bha sinn deiseil leis
Wir haben das hier schon mal gespielt, aber wir waren damit fertig

agus cha robh ùidh aig duine sam bith anns a' gheam seo ùine fhada.
und es hat sich lange niemand mehr dafür interessiert.

Seo am mìneachadh:
Hier die Anleitung:

Sgrìobhaidh mi facal Gàidhlig, agus feumaidh duine eile facal eile a sgrìobhadh a tha co-cheangailte - ann an dòigh sam bith - don chiad fhacal.
Ich werde ein gälisches Wort schreiben, und jemand anders muss dann ein Wort schreiben, das in irgendeiner Weise dazu passt.

Bu chòir dhuibh mìneachadh carson a tha e co-cheangailte cuideachd. An uair sin sgrìobhaidh duine eile facal a tha co-cheangailte don dhàrna fhacal, agus mar sin air adhart.
Ihr solltet auch kurz erklären warum, also worin die Verbindung der beiden Wörter besteht. Dann schreibt der nächste ein Wort, welches zu dem zweiten passt, usw.

Feumaidh na faclan a bhith anns a' Ghàidhlig - ach tha mìneachadh le beagan Ghearmailtis ceart gu leòr.
Die Einzelwörter müssen Gälisch sein, aber bei den Erklärungen könnt ihr euch auch mit Deutsch behelfen, wenn's nicht geht.

Ceart ma-tha, seo a' chiad fhacal:
Also los, hier das Start-Wort:

CAORA
~ ~ ~ ψυχης εστι λογος εαυτον αυξων ~ ~ ~

Eubha
Beiträge: 49
Registriert: Di Jan 06, 2004 4:41 pm
Wohnort: A'Ghearmailt, Dreieich

Beitragvon Eubha » Mo Jan 23, 2006 11:27 am

Okay, ma tha, sin am facal agamsa:

FEUR

Adhbhar: tha a'chaora ag ithe am feur
Begründung: Das Schaf isst das Gras.

Durachdan - Eubha
(a tha uabhasach leisg... ;)

Micheal
Rianaire
Beiträge: 2373
Registriert: Mo Jun 09, 2003 9:38 pm
Wohnort: Bonn/ A' Ghearmailt
Kontaktdaten:

Beitragvon Micheal » Mo Jan 23, 2006 12:33 pm

Tha sin ceart gu leòr cho fad 's a bhitheas tu ag ràdh:

Tha a' chaora ag ithe an fheòir - -Ginideach :)

Das ist i.O, wenn du sagst:

............ - - Genitiv :)



ann an cabhag
in Eile

Mìcheal
Deutsches Zentrum für gälische Sprache und Kultur
Acadamaidh na Gàidhlig sa' Ghearmailt
http://www.schottisch-gaelisch.de
***************************************

Anneka
Beiträge: 30
Registriert: Do Jan 12, 2006 12:41 pm
Wohnort: Uelzen
Kontaktdaten:

Beitragvon Anneka » Mo Jan 23, 2006 3:43 pm

Luibh

Begründung: Das Grass ist eine Pflanze! :D

Sleite
Beiträge: 1694
Registriert: Sa Jan 24, 2004 2:16 am
Wohnort: Slèite, An t-Eilean Sgitheanach

Beitragvon Sleite » Mo Jan 23, 2006 5:08 pm

Lus, lusan

'S e facal eile airson luibh a th' anns an fhacal lus. Agus tha iad blasda

Lus ist ein anderes Wort fuer luibh, also Kraut, wenn mich nicht alles taeuscht. Und es schmeckt gut.

Slèite
Cha dèan brògan tioram iasgach.

Eilidh
Beiträge: 387
Registriert: Do Aug 11, 2005 3:30 am
Wohnort: Carolina a Tuath
Kontaktdaten:

Beitragvon Eilidh » Di Jan 24, 2006 4:43 am

cù-chaorach

's e an cù a bhios caorach a bhuachailleachd.
Das ist der Hund der die Schafe hütet.

Micheal
Rianaire
Beiträge: 2373
Registriert: Mo Jun 09, 2003 9:38 pm
Wohnort: Bonn/ A' Ghearmailt
Kontaktdaten:

Beitragvon Micheal » Di Jan 24, 2006 9:22 am


cù-chaorach

's e an cù a bhios caorach a bhuachailleachd.
Das ist der Hund der die Schafe hütet.




beagan ceartachaidh/ kleine Korrektur

...a bhios a' buachailleachd chaorach

caora= aonan/eines
caoraich=mòran dhiubh/mehrere davon
a' buachailleachd chaorach - -nach Tätigkeitshauptwort (Verbalnomen) muß der Genitiv kommen, das wäre hier der Genitiv Plural unbestimmt und caora ist unregelmäßig gebeugt.

a' buachailleachd- bei hüten
a bhuachailleachd - zu hüten

Zum Thema Dativ und Akkusativobjekt schau dir mal den Beitrag "Verbalnomen dè`th' ann" ann. Ich hole den nochmal hoch.

Is toil leam caoraich a bhuachailleachd
ich mag es Schafe zu hüten = Akkusativobjekt wird wie im Deutschen vorgezogen.
Deutsches Zentrum für gälische Sprache und Kultur
Acadamaidh na Gàidhlig sa' Ghearmailt
http://www.schottisch-gaelisch.de
***************************************

mona nicleoid
Beiträge: 2420
Registriert: Di Jun 10, 2003 2:33 pm
Wohnort: gleann a' cheò ;-)
Kontaktdaten:

Beitragvon mona nicleoid » Di Jan 24, 2006 9:24 am

Nee, das geht nicht, Eilidh, wir sind ja jetzt schon bei luibh / lus. Es wird dann immer an das letzte Wort angeschlossen... :)
mona
~ ~ ~ ψυχης εστι λογος εαυτον αυξων ~ ~ ~

Micheal
Rianaire
Beiträge: 2373
Registriert: Mo Jun 09, 2003 9:38 pm
Wohnort: Bonn/ A' Ghearmailt
Kontaktdaten:

Beitragvon Micheal » Di Jan 24, 2006 9:59 am

lus-----gàrradh
Kraut - - Garten
Tha lusan a' fàs anns a' ghàrradh
Kräuter wachsen im Garten



Mìcheal
Deutsches Zentrum für gälische Sprache und Kultur
Acadamaidh na Gàidhlig sa' Ghearmailt
http://www.schottisch-gaelisch.de
***************************************

Cailean
Beiträge: 116
Registriert: Mi Jan 04, 2006 8:16 pm
Wohnort: 73529 Schwaebisch Gmuend

Beitragvon Cailean » Di Jan 24, 2006 6:00 pm

Clann / cloinne

Kinder wachsen auch im (Kinder-) Garten.

Cailean
Na tog mi gus an tuit mi.

Eilidh
Beiträge: 387
Registriert: Do Aug 11, 2005 3:30 am
Wohnort: Carolina a Tuath
Kontaktdaten:

Beitragvon Eilidh » Di Jan 24, 2006 6:05 pm

Ach :(

na gut.

Cù - chaorach

tha cù-chaorach na shuidhe anns a'gharradh.
der Hund sitzt im Garten.

jetzt?

PS: nun aber bin ich total verwirrt, klar progressives verbales Hauptwort (ui, ich weiss nicht wie man verbal noun auf Deutsch sagt, schande über mich) and anstatt der anderen Form, wo dann auch das objekt vor dem Verb kommt aber
a bhios caoraich a' buachailleachd
das direkte Objekt vor dem progressiven verbal noun? Ich dachte dann geht's dahinter und als Genitiv?
Hilfe, ich fürchte ich habe mich nun total verlaufen.

Eilidh
Beiträge: 387
Registriert: Do Aug 11, 2005 3:30 am
Wohnort: Carolina a Tuath
Kontaktdaten:

Beitragvon Eilidh » Di Jan 24, 2006 6:07 pm

Das ist gemein Cailean! Ich beantrage Minderung der Strafe!

cù-chaorach

tha clann a'cluich leis a' chù-chaorach.
Die Kinder spielen mit dem Hütehund.

BASTA!

Micheal
Rianaire
Beiträge: 2373
Registriert: Mo Jun 09, 2003 9:38 pm
Wohnort: Bonn/ A' Ghearmailt
Kontaktdaten:

Beitragvon Micheal » Mi Jan 25, 2006 11:48 am



jetzt?

PS: nun aber bin ich total verwirrt, klar progressives verbales Hauptwort (ui, ich weiss nicht wie man verbal noun auf Deutsch sagt, schande über mich) and anstatt der anderen Form, wo dann auch das objekt vor dem Verb kommt aber
a bhios caoraich a' buachailleachd
das direkte Objekt vor dem progressiven verbal noun? Ich dachte dann geht's dahinter und als Genitiv?
Hilfe, ich fürchte ich habe mich nun total verlaufen.


Tha thusa ceart agus is e caora a th' annam-sa.
Du hast Recht und ich bin selbst ein Schaf

;)
Schau Dir meine Korrektur jetzt nochmal an, ich habe Schaf und hüten vertauscht. Wenn du Fragen hast mach ein neues Thema auch sonst geht Monas schönes Spiel unter.


Mìcheal
Deutsches Zentrum für gälische Sprache und Kultur
Acadamaidh na Gàidhlig sa' Ghearmailt
http://www.schottisch-gaelisch.de
***************************************

mona nicleoid
Beiträge: 2420
Registriert: Di Jun 10, 2003 2:33 pm
Wohnort: gleann a' cheò ;-)
Kontaktdaten:

Beitragvon mona nicleoid » Mi Jan 25, 2006 1:08 pm

caora -> feur -> luibh -> lus -> gàrradh -> clann -> cù-chaorach -> ?

Sin a tha againn gu ruige seo - soweit sind wir bis jetzt (nur um noch mal Ordnung reinzubringen ;) ).
Siuthaidaidh - weiter geht's...
mona
~ ~ ~ ψυχης εστι λογος εαυτον αυξων ~ ~ ~

NoClockThing
Rianaire Teicneolach
Beiträge: 2078
Registriert: So Jan 29, 2006 7:13 pm
Wohnort: Àite mo chridhe
Kontaktdaten:

Beitragvon NoClockThing » Di Jun 06, 2006 9:50 am

Fhuair mi an geam seo an-diugh.
Ich habe dieses Spiel heute entdeckt.

Carson nach lean sinn oirnn leis?
Warum machen wir nicht weiter?

eàrr - tha èarr aig nan chon.
Schwanz - Hunde haben einen Schwanz
'S e saoghal a th' anns gach cànan


Zurück zu „Halb Gälisch, Halb Deutsch“

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast